Welcome to Piano 2019! Remember that photocopied music is not permitted at the Festival. 

Join us on Monday, April 15, at 7:00 pm, for the Gail Carson Romantic Competition as well as the Play-offs for Intermediate and Senior Championships!
All welcome and bring your friends and family for a wonderful concert.

 

Adjudicator: Maureen Hollins - Read Bio

 

Download Piano Schedule

Calvary Church, 625 Carson Drive

Monday, April 15

    09:00

  • Class 101  -  Baroque  -  Grade 1
    1. Tina Yu      -  Burlesque In G Major  -  Anon.
  • Class 102  -  Baroque  -  Grade 2
    1. Olivia Holloway      -  Menuet en Rondeau  -  Rameau
  • Class 104  -  Baroque  -  Grade 4
    1. Micaiah Taylor      -  Rigadoon in A Minor  -  Babell
  • Class 105  -  Baroque  -  Grade 5
    1. Lucia Johnston      -  Fantasia in C Major  -  Telemann
  • Class 107  -  Baroque  -  Grade 7
    1. Elena Nairn      -  Bourree in F Major  -  Telemann
    2. Bethany Nairn      -  Allegro in G Minor  -  Handel

    10:00

  • Class 201  -  Classical  -  Grade 1
    1. Scarlett Johnston      -  Aria  -  Anon.
  • Class 202  -  Classical  -  Grade 2
    1. Chloe Fournier-Hill      -  Allegretto in C Major  -  Neefe
  • Class 203  -  Classical  -  Grade 3
    1. Ethan Prest      -  Sonatina in G Major  -  Attwood
  • Class 204  -  Classical  -  Grade 4
    1. Daniel Navratil      -  Sonatina in G major 3rd mov  -  Clementi
  • Class 205  -  Classical  -  Grade 5
    1. Lucia Johnston      -  Sonatine opus 207 No. 2  -  Schmitt
  • Class 206  -  Classical  -  Grade 6
    1. Natasha Castro      -  Sonatina in G  -  Dussek
    2. Adrien Zimmerman      -  Sonatina in A Minor  -  Benda
  • Class 207  -  Classical  -  Grade 7
    1. Elena Nairn      -  Sonata in G Major  -  Haydn
    2. Bethany Nairn      -  Viennese Sonatina in A Major  -  Mozart
  • Class 208  -  Classical  -  Grade 8
    1. Lauryn Marklinger      -  Sonata in A Major op.59, no.1  -  Kuhlau

    13:00

  • Class 301  -  Romantic  -  Grade 1
    1. Andrea Ibarra      -  Evening Serenade  -   Bastien
  • Class 309  -  Romantic  -  Grade 9
    1. Nattanan Kiatsirikulthorn      -  Variations On A Russian Folksong  -  Glinka

    13:25

  • Class 500 A   -  Contemporary  -  Intro A N.C.
    1.     -  Marching  -  Kabalevsky
  • Class 500 B  -  Contemporary  -  Intro B
    1. Peyton Bos      -  Calico Cat  -  Helen Marlais
  • Class 501  -  Contemporary  -  Grade 1
    1. Tina Yu      -  Song Of The Dark Wood  -  Siegmeister
  • Class 502  -  Contemporary  -  Grade 2
    1. Olivia Holloway      -  Atacama Desert  -  Rossi
    2. Hannah Erlandson      -  The Silent Moon  -  Nancy Telfer
  • Class 503  -  Contemporary  -  Grade 3
    1. Ethan Prest      -  Interlude  -  Mier
  • Class 504  -  Contemporary  -  Grade 4
    1. Daniel Navratil      -  Reflections  -  Alexander

    14:25

  • Class 505  -  Contemporary  -  Grade 5
    1. Lucia Johnston      -  Chicken Talk  -  Schoenmehl
  • Class 506  -  Contemporary  -  Grade 6
    1.     -  Song of The Calvary  -  Kabalevsky
    2. Natasha Castro      -  Toccatina  -  Kabalevsky
  • Class 508  -  Contemporary  -  Grade 8
    1. Lauryn Marklinger      -  Shooting Stars in Summer  -  Ikeda

    15:05

  • Class 600 B  -  Canadian  -  Intro B
    1. Peyton Bos      -  Oranges and Lemons  -  Berlin
  • Class 601  -  Canadian  -  Grade 1
    1. Scarlett Johnston      -  Boat Blues  -  Norton
  • Class 602  -  Canadian  -  Grade 2
    1. Chloe Fournier-Hill      -  Jazz Matazz  -  Porter
  • Class 603  -  Canadian  -  Grade 3
    1. Elizabeth Van Immerzeel      -  Celtic lullaby  -  Wanless
  • Class 607  -  Canadian  -  Grade 7
    1. Bethany Nairn      -  Nocturne  -  Poole
    2. Elena Nairn      -  Peace Country Hoedown  -  Christine Donkin

    19:00

  • Class 2200  -  Gail Carson Romantic Piano Competition  -  
    1. Isaac Lauren      -  Nocturne Op37#1  -  Chopin
    2. Lauryn Marklinger      -  Andante sostenuto  -  Felix Mendelssohn

Calvary Church, 625 Carson Drive

Tuesday, April 16

    09:00

  • Class 700 A   -  Solo  -  Intro A N.C.
    1.     -  Jazz Blast  -  Faber
  • Class 702  -  Solo  -  Grade 2
    1. Olivia Holloway      -  The Sparkling Brook  -  Goldston
    2. Sarah Taylor      -  The Song of Twilight  -  Nakada
  • Class 703  -  Solo  -  Grade 3
    1. Ethan Prest      -  In The Spirit  -  Norton
    2. Elizabeth Van Immerzeel      -  Fuer Elise  -  Beethoven
  • Class 704  -  Solo  -  Grade 4
    1. Jenna Taylor      -  In Church  -  Tchaikovsky

    10:00

  • Class Beg1  -  1st Year of Study  -  Age 7 and under
    1.     -  Petit Minuet  -  Faber
  • Class BEG3  -  1st Year of Study  -  Age 11-14
    1. Lisena Solomon      -  Fur Elise  -  James Bastien
  • Class PR5  -  Primary  -  Age 5
    1. Zoey Erlandson      -  The Bugle Boys  -  Nancy and Randall Faber
  • Class PR7  -  Primary  -  Age 7
    1. Anya Erlandson      -  Fur Ludwig  -  Willard Palmer
  • Class PR6  -  Primary   -  Age 6
    1.     -  Cowboy Joe  -  Faber

    10:25

  • Class 1001  -  Ballad / Blues  -  Grade 1
    1. Scarlett Johnston      -  Invention #4  -  Poole
  • Class 1002  -  Ballad / Blues  -  Grade 2
    1. Chloe Fournier-Hill      -  Blue Angel  -  Wanless
  • Class 1303  -  Other Genres  -  Grade 3
    1. Elizabeth Van Immerzeel       -  Sonatine Canadienne 1st mov.  -  Fiess

    10:55

  • Class 1400  -  Jazz  -  Intro A/B
    1.     -  Our Detective Agency  -  Faber
    2. Cassius Ford      -  Rocky Mountain Train  -  Faber
  • Class 1402  -  Jazz  -  Grade 2 N.C.
    1. Markus Nelson      -  A Walk in the Sun  -  Norton

    13:00

  • Class 1500  -  Popular  -  Intro A/B
    1. Seamus Zirnhelt      -  Raindance  -  Faber
    2. Kathryn Navratil      -  Cossack Ride  -  Faber
    3. Bella Shoults      -  Spanish Caballero  -  Nancy and Randall Faber
    4. Sarah Shoults      -  Camptown Races  -  Alfred's/ Stephen C. Foster
    5.     -  Home on the Range  -  arr. Faber
    6. Cassius Ford      -  Loch Ness Monster  -  Faber
    7. Olivia Miller      -  Lean On Me  -  arr. Bayne

    13:55

  • Class 1502  -  Popular  -  Grade 2
    1. Julia Zirnhelt      -  Hallelujah  -  Cohen
    2. Markus Nelson      -  Can You Feel the Love Tonight  -  Elton John

    14:20

  • Class 1600  -  Modern  -  Intro A/B
    1. Seamus Zirnhelt      -  The Bubble  -  Faber
    2. Peyton Bos      -  Vultures Circling  -  June Armstrong
    3. Kathryn Navratil      -  Land of the Silver Birch  -  arr. Faber
    4. Bella Shoults      -  Ice Skaters Waltz  -  Nancy and Randall Faber
  • Class 1603  -  Modern  -  Grade 3
    1. Jake Sutton      -  Song of Kilimanjaro  -  Faber
  • Class 1606  -  Modern  -  Grade 6
    1. Adrien Zimmerman      -  Hedwig's Theme  -  Dan Coates

    15:10

  • Class 1904  -  Duet  -  Grade 7-8
    1. Elena Nairn    & Bethany, Nairn    -  Sea Voyage  -  Melody Bober
  • Class 1802  -  Original Composition  -  
    1. Sean Sheridan      -  The Shores of Haida  -  Sean Sheridan
  • Class 1804  -  Original Composition  -  
    1. Julia Zirnhelt      -  Jazz Hands  -  Julia Zirnhelt

Sponsors of The 2019 Cariboo Festival

We wish to acknowledge the incredible generosity of our community to support our Cariboo Festival. Without the generous donations and sponsorship of these individuals, groups, businesses, and service clubs, we would not be able to bring in quality Adjudicators and provide Awards and Bursaries as we do. Please take a moment to read through this list, and thank these folks if you have the opportunity. If you wish to become a sponsor or donor for our  Festival, please get in touch! 

Partner Level:

Charlie & Sheila Wyse
#

Gibraltar Mine
http://tasekomines.com/


Patron Level:

Consus Managment Ltd

Horsefly Realty - Victor Khong & Michelle Wong

Pat Cassidy

Williams Lake and District Credit Union

Williams Lake Fiddlers


Supporter Level:

Sharon Hoffman


Friend Level: